Jste senzibil, pardon senzitiv? Tedy máte citlivou pleť pánové?

Být citlivý neznamená, že jste hned upjatá citlivka. Stejně tak může být citlivá Vaše pokožka. A to jsou potom problémy!

Stejně jako akné nepostihuje jen teenagery, obdobně je tomu u citlivé pokožky. Ta se neptá kolik vám je a mnohdy se projeví nečekaně. Navýšená citlivost Vaší pleti může být spojena se změnami v organismu, potažmo v pokožce.

A taková citlivá pleť je rozmarná a velmi nerudná slečna. Vyznačuje se zcela nepřiměřenými reakcemi – a nejen na vnější, ale i vnitřní podněty. To pak potvůrka zarudne, šupinatí, vysušuje se, napíná se, či pálí. Časté jsou puchýřky, ranky a oděrky na kůži.

Možná je to daň za přelidnění, techniku i éčka v potravinách. Možná také nezdravým ovzduším. Citlivost pokožky způsobují mnohé faktory. Nedostatek pitného režimu, dědičnost, příliš mnoho sluníčka, horko, nebo naopak chladno. Někdy i nemoci v nás, či vedlejší účinek léčiv. A tak alergické reakce, ekzémy, růžovka či nějaká ta dermatitida nedají na sebe dlouho čekat.

A pánové vězte, že citlivá kůže není jen doménou Vaší (i když obecně je mužská pokožka citlivější). I žen se to týká a to úplně stejně. Proto byste se všichni (bez rozdílu pohlaví) měli dobře o svoji pokožku starat.

Správná péče „citlivky“

Ano, jak o takovou citlivou pleť pečovat? Tady je kamenem úrazu, že u každého je to jiné. A tak starost o Vaši pleť musí být redukována kožním lékařem, dermatologem a vhodnou kosmetikou případně i s léky.

jste_senzibil1 

Obecně však platí, že

  • Při čištění pleti nepoužívejte mýdla s parfemací, ale raději čistící přípravky bez obsahu mýdla i parfemace.
  • Využívejte hojně hydratační přípravky, které velmi dobře napomáhají v pokožce zadržet vodu. Tím eliminujete maximálně vysoušení pleti a oděrky.
  • Nemáte-li určenou kosmetiku dermatologem, vybírejte si sami tu, co má v sobě minimum parfemace i součástí složení přípravku – tedy ingrediencí.
  • Vylučte ze svého repertoáru všechny přípravky s obsahem alkoholu, antibakteriálních a vysušujících složek.
  • Testujte opatrně nové produkty na obličej – několik dní nanášejte kosmetiku vždy večer na stejné místo kůže, ideálně za uchem. Když se neobjeví podráždění, opakujte totéž okolo očí. A pokud ani nyní nedojde k ničemu, máte vyhráno.
  • Vždy volte přípravky označené senzitiv, tedy pro citlivou pleť. Tím vymezíte skutečné minimum nežádoucích reakcí.
  • Do skvadry vašich kosmetických kamarádů by měl neodmyslitelně patřit kvalitní hydratační krém a pleťové mléko.
  • Zjišťujte co z pokrmů a potravin vám nesedí a vylučte je z jídelníčku.
  • I kvalitní a vhodná sluneční kosmetika je podstatná. Nevhodná může podráždění podpořit.

Jak to máte vy? Bojujete s citlivou pletí? A pokud ano, tak jak? Anebo vás tato věc míjí a máte klid?

Zdroj foto: Facebook.com

Autor: Pavla Jelínková

Podělte se s ostatními o vlastní zkušenost

Přidat svou zkušenost

Vytvořit účet
Změnit heslo
Compare items
  • Total (0)
Compare