fbpx

Xiaomi – Mission Impossible

Vlastnit jakýkoli chytrý telefon je dnes v podstatě norma, kterou všichni tak nějak berou jako samozřejmost. Byly ale doby, kdy největší zázrak moderní techniky byla Nokia 3310 a my si mohli zahrát legendárního hada. Od té doby ale uplynula spousta času a naše současné telefony už umí takřka cokoliv. Ovládání hlasem, navigace po celé světě, videa, filmy, hubnoucí aplikace, videohovory v podstatě kdekoliv. To je jen menší výčet toho, co dokážete s aktuálním smartphonem, který už teď ani nemusí stát desetitisíce jako na začátku. Vždy jde totiž o poptávku, tudíž se nyní velké elektronické společnosti jako SONY, Samsung, LG, Huwei či Xiaomi předhánějí, kdo z nich zvládne lepší a přitom levnější telefon. V naší recenzi jsme se tentokrát zaměřili na nejmladší značku ze všech jmenovaných, Xiaomi.

Je výrobce opravdu výrobce

Pokud jste si mysleli, že firmy vyrábí své telefony ve svých továrnách, tak Vás musíme vyvést z omylu. Každá velká firma, ať už se jedná o zmiňovaný Samsung či dokonce Apple, používají k výrobě svých produktů třetí stranu. Už dávno tak neplatí, že Made in China bude znamenat nekvalitu. Všechny firmy lpí na přísných technologických podmínkách a kontrole kvality. Platové podmínky nebo pracovní prostředí už je věc jiná. I Xiaomi využívá k sestavení svých telefonů třetí strany v podobě samostatných továren.

Na rozdíl od jiných značek ale stabilně vyhledává začínající start-upy, do kterých investuje. Mezi ně pak patří menší firmy a továrny, kde si pak nechává vyhotovovat své modely. I přes to, že se jedná o hodně mladou značku, která na trh přišla v roce 2010, jsou v součastnosti její obraty už miliardové a Xiaomi je na třetím místě v počtu vyrobených telefonů za Samsungem a značkou Apple.

Telefony Xiaomi:

Cena/kvalita

Xiaomi je oblíbená značka především pro svou velice přívětivou cenu, kterou často přiláká zákazníky více než konkurence. Nedá se s jistotou říci, že by mezi značkami byly až tak moc velké kvalitativní rozdíly, co ale jisté je, že nejnižší cena určuje poptávku. I proto je po pouze po deseti letech značka pátá nejprodávanější na světě v oblasti chytrých telefonů.

Dlouhodobým cílem Xiaomi je udržet kvalitu a nízké ceny. Dnes má společnosti více než tři tisíce zaměstnanců a její hodnota se odhaduje na deset miliard dolarů, což je stejně jako Lenovo, který je druhý největší výrobce počítačů na světě.

Kontroverze

Obchodní strategie společnosti je často přirovnávána ke strategii značky Apple. Strategie společnosti tak byla často označována za okopírovanou. Navzdory tomu Xiaomi tvrdí, že dodržuje jiné zásady. Nemá žádné distributory ze třetích stran a všechny výrobky jsou prodávány přímo přes webové stránky společnosti. Skeptici tvrdí, že se jedná o levné imitace iPhonů bez výrazných hardwarových nebo softwarových výhod, které jsou veřejností vnímány jako inovativní pouze díky dobré propagaci. V srpnu 2014 bylo zjištěno, že telefony společnosti odesílají na servery výrobce řadu informací, mj. IMEI, ale také telefonní čísla přidaná do telefonního seznamu a ta čísla, kterými telefon komunikoval pomocí SMS. Společnost tuto skutečnost přiznala, ale údajně zjištěné vazby mezi čísly neuchovává.

A co Vy, dali byste značce Xiaomi šanci, nebo zůstanete o své oblíbené značky? Neváhejte a podělte se s námi o Vaše zkušenosti či názory dole v komentářích.

2 Komentářů
  1. Už nikdy víc! Telefon se poje*al po třech měsících a reklamace trvala věčnost!

  2. Čínskej sajrajt.

Přidat svou zkušenost

Vytvořit účet
Změnit heslo
Compare items
  • Total (0)
Compare